Joga nidra jednoznačne vyhráva najobľúbenejšiu časť mojich hodín jogy.
O čo ide pri tejto sprevádzanej relaxácii a prečo ju máte tak radi?
Joga nidra je hlboká uvedomelá relaxácia. Dochádza pri nej k plnému vypusteniu fyzického, mentálneho aj emočného napätia.
Umožňuje pracovať s podvedomím navodením alpha stavu mysle, kedy je myseľ pokojná a zároveň vnímavá a sústredená. Prostredníctvom sankalpy vieme v tomto stave pracovať so svojím nastavením a s tým čo by sme v svojich životoch chceli zmeniť k lepšiemu. Tento stav prichádza vďaka nastaveniu vedomia do nášho vnútra, preč od vonkajších vnemov a plnému sústredeniu sa na seba.
Fyzické telo relaxujeme prostredníctvom rotácie vedomia po jednotlivých častiach tela. Táto praktika má pôvod v tantrickej praktike nyasa. Na jej základe vytvoril Swami Satyananda Saraswati joga nidru ako ju poznáte.
O čo vlastne ide pri relaxácii tela počas joga nidry? Počas relaxácie, ako aj meditácie, pracujeme s vegetatívnym nervovým systémom – jeho parasympatickou časťou. Umožňujeme telu aktivovať parasympatický nervový systém, ktorý prináša telu zotavenie sa po stresujúcom zážitku, stave.
Keď prežívame stres, v našom tele sa aktivuje sympatický nervový systém a navodzuje stav „boj alebo útek“. Stresové hormóny kortizol a adrenalín spôsobujú zmeny v našom tele, napríklad zvýšia tep, krvný tlak a level cukru v krvi, spomaľujú trávanie. Tieto zmeny sú dôležité, aby sme dokázali rýchlo reagovať na stresovú situáciu – prinášajú viac krvi a teda kyslíka do svalov, srdca a mozgu. Telo sa zotaví zo stresovej odpovede tým, že mozog dostane signál, aby prestal tvoriť stresové hormóny a aktivuje sa parasympatický nervový systém, ktorý nám umožní zrelaxovať a zotaviť sa. Aktivácia parasympatického systému spomaľuje tlkot srdca a krvný tlak. Krv sa vracia do orgánov ako črevo a telo má možnosť venovať sa tráveniu. Tento stav sa nazýva aj „odpočívaj a tráv“.
Naše životy sú často preplnené stresom. Mnohí z nás prežívajú chronický stres. Covid-19 a zmeny, ktoré tento vírus priniesol, túto situáciu, žiaľ, prehlbujú. Chronický stres drží telo v neustálom napätí a v stave „boj a útek“. Pri chronickom strese je potlačená prirodzená aktivácia parasympatického systému a telu nie je umožnené zotaviť sa. Dlhodobé fyziologické zmeny, ktoré chronický stres vytvára, môžu viesť k ochoreniam ako migrény, zvýšenému cholesterolu, ktorý spôsobuje kardiovaskulárne ochorenia, ako aj k zníženej imunite.
Joga nidra, ale aj iné jogové praktiky ako pranayama (dychové cvičenia), meditácia a restorative joga umožňujú nájsť cestu preč od stresu, aktivovať parasympatický nervový systém a pomôcť telu plne zrelaxovať, zregenerovať, plne obnoviť všetky jeho funkcie. Joga nidra upevňuje rovnováhu medzi sympatickým a parasympatickým systémom a teda prispieva k tomu, aby sme boli zdravší a vyrovnanejší, nie len po mentálnej ale aj fyzickej stránke.
Pre mňa osobne je joga nidra najefektívnejším spôsobom ako prejsť do stavu úplneho pokoja – v mysli aj v tele, ako vypnúť vedomú neustále mysliacu a analyzujúcu myseľ a spojiť sa s mojím podvedomím, s mojím stredom.
Niektoré veci je potrebné zažiť, aby sme ich naozaj pochopili. To ako sa človek po nidre cíti sa do slov a vedeckých vysvetlení celkom nedá dať 🙂 najlepšie je si to vyskúšať.
Ak si to chcete vyskúšať sami doma – tu nájdete moje nahrávky joga nidry. Ak radšej osobne, joga nidra je väčšinou súčasťou každej mojej hodiny hatha jogy.